Äntligen klart med föreningens lokal!

Äntligen klart med föreningens lokal!

Dövas Hus

Äntligen klart med föreningens lokal!

Nu är äntligen hyreskontraktet påskrivet för föreningens nya lokal i Medborgarhuset i Alvik!

 

Det har varit en lång process med lokalen som även fastighetsägaren Stockholms Stad har beklagat men att vi nu tillsammans ser framåt och påbörjar ny process med renoveringsarbetet av lokalen. SDF vill säga stort tack till er alla medlemmar för ert tålamod under processen – och för ert tålamod lite till framöver!

 

Nu är tidsplanen för inflyttning 1 februari 2024, där både fastighetsägaren och entreprenörerna avser att försöka tidigarelägga så gott de kan. Mer detaljerat information om lokalen och processen kommer finnas i kommande Teckentydaren samt på föreningsmötet i september.

 

Stort sett är planeringen för hur lokalen ska se ut klar, men det finns detaljer som du som medlem kan påverka. Det gäller t.ex. inredning, färger och ev. möbler. Information om hur du har möjlighet att påverka och vara en del av en arbetsgrupp avsett för detta kommer efter sommaren. Redan nu kan du visa intresse för detta, maila då till info@stockholmsdf.se.

 

Det är glädjande att vi kunde ro detta i hamn innan semestertiderna! Vi ser fram emot Dövas Hus på Alvik!

Dela
Org. nr: 1234567890Swish: 123456789Bankgiro: 336 - 2571